Kent Koop Mah. 1868. Sok. No:15 Batıkent Yenimahalle / ANKARA

Varisli damarlar, cildin altında şişkin, göze hoş gelmeyen, genişlemiş damarlardır. Varisli damarlar, bu kan damarlarındaki anormal iç duvarlardan veya anormal kapakçıklardan kaynaklanır. Kan, atardamarlar aracılığıyla kalpten vücudun geri kalanına taşınır ve venöz sistem adı verilen vücudun damarları yoluyla kalbe geri döner. Damarlarda, kanın birikmesini ve birikmesini önleyen tek yönlü kanatlar gibi hareket eden valfler bulunur. Bu tek yönlü valfler düzgün çalışmadığında kan geriye doğru akabilir ve damarların genişlemesine (büyümesine) ve varis haline gelmesine neden olabilir. Bu durum için teknik terimler venöz reflü veya venöz yetmezliktir.

Erkeklerde ve kadınlarda varisli damarlara neden olan bir dizi faktör vardır. (Obezite, hamilelik, genetik faktörler vs). Birçok insanın gözden kaçırdığı nokta ise, varisli damarlarla yaşamak zorunda olmadıklarıdır.

Varisli damarlar, ağrı, kaşıntı, şişlik, ağırlık ve yorgunluk dahil olmak üzere bütün bir hastalık yelpazesine neden olabilir. En şiddetli vakalarda kanamaya veya iyileşmesi oldukça zor olabilen ülserasyona (cilt yırtılmalarına) neden olabilirler.

0 505 052 05 05